نگاهی کوتاه و گذرا داریم بر روستاهای زیبای جواهرده رامسر ، با ما همراه باشید .

سلمل :
سلمل در شرق جواهرده واقع و خیابان رامسر جواهرده از کنار آن می گذرد . سلمل از روستاهای مهم و بزرگ جواهرده است که در تابستان جمعیت زیادی در آن ساکنند و دارای بازاری است که شامل بقالی ، نانوایی و میوه فروشی می باشد.

زوریک :
زوریک در جنوب شرقی سلمل و بالاتر از مدکوه واقع است و دارای قبرستان قدیمی و بقعه ای که دو امامزاده بنام های سید فضل و سید فاضل در آن مدفونند ، می باشد . باغات گردو و فندق زوریک معروف است.

کنارود :
کنارود در کمره کوه قرار گرفته و در آنجا انواع حبوبات ، گندم و جو کشت می شود و دارای باغات فندق و گردو نیز می باشد .

پایین مازو :
پایین مازو یا ون میزی یکی از روستاهای کوچک جواهرده است که به علت قرار گرفتن در دامنه کوه های بلند و وجود تپه های سبز اطرافش و همچنین وجود درختان کوهستان بابران و مشرف بودن به دره ای عمیق از زیبایی خاصی برخوردار است . محصولاتش گردو ، فندق ، سیب ، گلابی ، سیب زمینی و لوبیا است.

جیر کوه :
جاده جواهرده رامسر از وسط جیر کوه می گذرد . قبلا مردم در تمام قصول سال در جیرکوه ساکن بودند ولی در حال حاضر بجز چند خانوار ، مابقی در فصول سرد سال آنجا را ترک کرده و در فصل گرم دوباره بدانجا کوچ می کنند . فندق و گردوی جیر کوه معروف است.

جور کوه :
جور کوه هم، مانند جیر کوه در زمستان بجز چند خانوار ، خالی از سکنه است ولی در تابستان بسیار پرجمعیت می شود و در ۵۰۰ متری جیر کوه واقع بوده و دارای باغات فندق و گردوست.

مد کوه :
مد کوه دارای دو چشمه معروف است که روستا را به دو قسمت تقسیم می کند . در جنوب شرقی زوردک واقع شده و دارای باغات فندق و گردو می باشد.

چوتوک :
چوتوک در دامنه ی شرقی ورگ چال واقع بوده و در زمستان خالی از سکنه است . دارای مناطقی دیدنی و جذاب است.

فیلیک دم :
فیلیک دم در دامنه ی شرقی تپه ی تنگدره ، سر راه جواهرده به رامسر واقع شده و در گذشته آسیاب آبی بسیار دیدنی و زیبایی در کنار رودخانه ی این روستا وجود داشت . دارای مناظری بسیار زیبا و رویایی است.

بازراش :
بازراش مابین کوه و دره قرار گرفته و بسیار زیبا و دیدنی است . دارای استخر پرورش ماهی قزل آلا و استراحتگاهی زیبا (دریاچه قو) می باشد.
ضمنا شیرسنگی که یکی از آثار تاریخی و شاید هم طبیعی جواهرده باشد نیز در نزدیکی بازراش قرار دارد . در بازراش گورهای گبری فراوان به چشم می خورد و حکایت از آبادانی منطقه در زمانهای گذشته می نماید.