..."/>

معرفی اجمالی شهرستان رامسر و گویش رامسری

مناطق شمالی سلسله جبال البرز که به دریای خزر ( کاسپین) متصل است مناطقی است کوهستانی با شیب تند پوشیده از جنگل و در نهایت به دشت و جلگه و ساحل و دریای خزر ختم می شود.

این نواحی که از نظر آب و هوایی و اقلیمی به کناره دریای خزر مرسوم است از نظر تقسیمات کشوری به سه استان گیلان ، مازندران و گلستان تفسیم شده است و هر استان خود منطقه وسیعی را شامل می گردد که به صورت قسمت مرکزی ، غرب استان و شرق استان شناخته می شود .

تقریبا در وسط ناحیه دریای خزر شهرستان رامسر قرار دارد که در مغرب استان مازندران و مشرق استان گیلان واقع می باشد که در گذشته قسمت هایی از محال ثلاث به شمار می آمد اگرچه این شهرستان فعلا جزء استان مازندران است اما از نظر فرهنگ و آداب و رسوم و همچنین بعد مسافت بیشتر به استان گیلان نزدیک است و کمتر به استان مازندران.

در زمانه های گذشته این گوشه از سرزمینمان ایران گاهی جزء خاک گیلان و گاهی جزء خاک مازندران به حساب می آمد و در برهه هایی از تاریخ گذشته ی ایران رجال و فضلا و دانشمندانی از آن برخاستند که در ساختن تمدن و فرهنگ و همچنین پیشرفت کشور ایران نقش های مهمی ایفا کردند در این منطقه مانندسایر مناطق ایران فرهنگی در اثر گذشت ایام شکل گرفته است که متناسب با شغل و کسب و کار آنان بوده است و شغل مردم آن با توجه به اقلیم و آب و هوای خاص آن معمولا دامداری و زراعت درمزارع و صیادی در دریا بوده است .

زبان و گویش مردم رامسر گیلکی می باشد که آن را جزء زبان های شمال غرب ایران یا گروه زبان های ایرانی دریای کاسپین می دانند و لهجه ی آن بر حسب نقاط مختلف شهرستان متفاوت است در این گویش مانند سایر گویش های اقوام ایرانی فرهنگی به وجود آمده که به آن فرهنگ عامه(فولکلور) می گویند و آن شامل دوبیتی ها ، ترانه ها،مثل ها،افسانه ها و زبانزدهاست که نشان دهنده عمق ارتباط توده مردم با آنهاست.

برگرفته از کتاب شعرها و ترانه های محلی رامسر-سید نورالدین اکرامی

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. اشکوری 15 سپتامبر 201615 سپتامبر 2016 گفته:

    زبان ما رامسری ها مازگیل یا همان مازندرانی گیلکی هست یعنی چیزی بین مازندرانی و گیلکی هست مثلا ما مثل مازندرانی ها به پسر ریکا به دختر کیجا به بزرگ گت میگیم و مثل گیلانی ها به اردک بیلی به مورچه پیتار میگیم

*

*

 
Top