نمد مالی در بیشتر مناطق استان مازندران به خصوص درمنطقه کجور و روستاهای اطراف رامسر رواج دارد. ماده اصلی نمد پشم و گوسفند و به رنگ‌های طبیعی مانند سفید و سیاه و قهوه‌ای و برای نقش اندازی آن از پشم‌های رنگ شده شیمیایی بهره می‌جویند معمولاً ساخت یک قطعه نمد یک روز به طول می‌انجامید و اغلب چند نفر روی آن کار می‌کنند.

نمدمالی رامسر قدمت ۲۵۰ ساله دارد و دو نفر از نمدمالان شهرستان مهر اصالت یونسکو دریافت کرده‌اند.نمدمالی از صنایع دستی قدیمی ساکنان غرب مازندران به ویژه شهرستان رامسر است که قدمت آن در این شهرستان به بیش از ۲۵۰ سال می‌رسد. با وجود گذشت سال‌ها، این هنر همچنان پیوند خود را با باورهای بومی منطقه حفظ کرده است.

1425364518595_666

تولید نمد به قدرت بدنی زیادی نیاز دارد، از این رو مردان عموما میراث دار این هنر به شمار می‌آیند. مواد اولیه نمدمالی، پشم گوسفند است که از مناطق جواهرده تهیه می‌شود. برای تولید نمد باید مراحل زیادی مانند پاک کردن پشم، حلاجی پشم، آبه تابی، نقش انداختن، کلک ریزی، قالب پیچی، قالب پازنی، خومه، لبه گذاری، لیقه زنی، مالش نمد، صاف کردن نمد و نهایتا شستشوی نمد را انجام داد. از آنجایی که نمد رطوبت را عبور نمی‌دهد پزشکان برای نشستن و خوابیدن افرادی که ناراحتی رماتیسم دارند استفاده از نمد را توصیه می‌کنند.

در حال حاضر تعداد ۱۲ نفر در شهرستان رامسر در این رشته، فعال و با خلق آثار برجسته زینت بخش گنجینه‌های بزرگ و دیگر مراکز هنری جهان هستند. دو نفر از هنرمندان شهرستان رامسر به نام‌های حاج یحیی شاهنظری و مرحوم علی حلاجیان از سازمان بین المللی یونسکو در رشته نمدمالی دارای مهر اصالت هنری هستند.

بیشتر فعالان رشته نمد مالی در این شهرستان مسن هستند از این رو نیاز به آموزش نسل جدید احساس می‌شود چرا که ورود کالاهای ماشینی باعث از رونق انداختن این رشته کهن خواهد شد. در حال حاضر در منطقه پشت سو جواهرده، شهرک نمدمالی وجود دارد که در ایام بهار و تابستان بیشتر فعال هستند.

%d9%86%d9%85%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c1